SUPLEMENT
Prowadząc w ramach Kampanii Społecznej Rodzic Ubezpiecza liczne rozmowy z dyrektorami placówek i nauczycielami stwierdziliśmy, częsty brak zrozumienia istoty i sposobu funkcjonowania następujących 3 grup ubezpieczeń:
- ubezpieczenia NNW dzieci,
- ubezpieczenia OC placówki oświatowej,
- ubezpieczenia kosztów leczenia i pobytu zagranicą.
Te trzy ubezpieczenia są bardzo często mylone pomiędzy sobą z powodu braku znajomości ich zakresu oraz sposobu działania.
Bardzo często zdarzało się, że Rada Rodziców podejmowała decyzję o zawarciu ubezpieczenia NNW dzieci kierując się jedynie wysokością sumy ubezpieczenia i składką za to ubezpieczenie. Jednocześnie dyrektor zawierał ubezpieczenie OC placówki niejako automatycznie, sugerując się nieprawdziwie lub źle interpretowanymi zapisami OWU niektórych zakładów ubezpieczeń, a mówiących np. o tzw. "konieczności" (?) zawarcia go razem z ubezpieczeniem NNW. Są to przecież dwa zupełnie różne ubezpieczenia, oba są ubezpieczeniami dobrowolnymi i można je kupić w dwu zupełnie różnych zakładach ubezpieczeń. I najważniejsza sprawa: nie ma żadnego prawnego i logicznego powodu, aby to Rada Rodziców uczestniczyła w wyborze ubezpieczenia OC placówki oświatowej i jej pracowników. To tak, jakby pytać sąsiada jak mamy ubezpieczyć nasz dom...
Rada Rodziców (a w jej gronie zwykle nie ma ubezpieczeniowych lub prawniczych profesjonalistów) jest zazwyczaj skoncentrowana jedynie na ubezpieczeniu NNW i nie wnika w zakres ubezpieczenia OC placówki - instynktownie sugeruje się tylko niską składką tego pierwszego ubezpieczenia. Poza tym, po 7 sierpnia 2018 roku wiemy, że rada rodziców nie ma żadnych formalnych uprawnień, aby zajmować się tym problemem (patrz interpelacja poselska nr 24326).
Składający ofertę OC agent, sam bardzo często także nie posiada stosownej wiedzy w tym zakresie, ponieważ gdyby takową posiadał nie narażałby klienta (nauczycieli i dyrektora) na olbrzymie ryzyko zawarcia mało skutecznego ubezpieczenia (np. z sumą gwarancyjną w wysokości zaledwie 10.000 czy 20.000 złotych i jednocześnie z podlimitem na jedno zdarzenie w wysokości np. 10.000 zł lub 3 pensji pracownika).
Taki stan rzeczy wymaga surowej krytyki i radykalnej zmiany sposobu wyboru i zawierania tego ubezpieczenia. Jedynym decydentem powinien tu być świadomy i dobrze poinformowany dyrektor placówki, współdziałający w tym zakresie ze swoimi pracownikami (wszystkimi, także tzw. obsługi) - oni także muszą mieć świadomość ciążącej na nich odpowiedzialności i wiedzę o tym ubezpieczeniu.
W placówkach oświatowych, w których spora część nauczycieli pracuje jednocześnie 2 - 3 placówkach lub w czasie wakacji na obozach, zimowiskach lub koloniach warto rozważyć dodatkowy zakup indywidualnego ubezpieczenia. Jego roczna składka jest co prawda wyższa niż ubezpieczenia grupowego placówki, ale daje nauczycielowi ochronę rozciągającą się poza jego tzw. macierzystą placówkę.
Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie obu form ubezpieczenia OC:
- grupowej (ze składką roczną podzieloną solidarnie pomiędzy wszystkich pracowników danej placówki)
- i indywidualnej (kupione tylko przez nauczycieli potrzebujących ubezpieczenia OC do równoległej pracy także u innych pracodawców tzw. "oświatowych").
Rodzic, którego poszkodowane w nieszczęśliwym wypadku dziecko otrzyma odszkodowanie może niezależnie od tego zawsze wystąpić z roszczeniem do osoby (np. do nauczyciela) z winy której do wypadku doszło. Wina tzw. nieumyślna nie zwalnia takiego nauczyciela z odpowiedzialności cywilnej. Sprawa może zakończyć się wyrokiem sądowym. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC może być jedynym skutecznym rozwiązaniem, aby nie płacić odszkodowania z prywatnych środków finansowych, ale z polisy OC.
Ubezpieczenie kosztów leczenia i pobytu zagranicą to w odróżnieniu od ubezpieczenia NNW jedyne ubezpieczenie, które jest obowiązkowo zawierane z mocy rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sytuacji wyjazdów zagranicznych grup dzieci i młodzieży. Zwykle kupuje je organizator wycieczki lub wyjazdu. Składka płatna jest tylko za dni spędzane zagranicą i zależy przede wszystkim od ilości uczestników i ilości dni. Ochrona dotyczy między innymi kosztów leczenia i pobytu np. w szpitalach zagranicą. Ubezpieczone dziecko nie otrzymuje żadnej pieniężnej wypłaty odszkodowana, ale ubezpieczenie pokrywa np. koszty faktury wystawionej przez leczący dziecko zagraniczny szpital. W przypadku zgonu dziecka zagranicą ubezpieczenie to pokryje także koszty transportu zwłok do Polski.
Zapraszamy do podjęcia osobistych rozmów na kanwie poniższych materiałów z naszymi wyspecjalizowanymi w tej tematyce przedstawicielami - uczestnikami ogólnopolskiej Kampanii Społecznej RODZIC UBEZPIECZA.
Obie strony, tj. dyrektorzy placówek i sami rodzice muszą być zainteresowani w posiadaniu przez placówkę oświatową dobrego, zbiorowego i zawartego na wysokie sumy gwarancyjne oraz bez podlimitów ubezpieczenia OC.
Dobra polisa Odpowiedzialności Cywilnej zawarta przez placówkę oświatową rozwiązuje wiele potencjalnych problemów dyrektora placówki, ale także rodziców poszkodowanych dzieci.